Kiev 19 - Киев 19
To mój drugi, prawie "profesjonalny" aparat i pierwsza w życiu lustrzanka. Pierwszego "Kijewa",
będącego dalekim kuzunem przedwojennej niemieckiej Leica oraz technicznie kompatybilnego (bagnet) z Nikonem kupiłem na
początku lat 90 XX wieku firmowym sklepie zakładów optycznych Arsenal w Kijowie. Ponieważ sprzedawane aparaty od razu miały
wadę fabryczną, od razu został oddany do naprawy gwarancyjnej. Do Polski przyjechał już w pełni sprawny.

To dzięki tej lustrzance poznałem podstawy prawdziwej fotografii. Skompletowałem domowe labolatorium
fotograficzne, dzieki któremu samodzielnie wywoływałem zdjęcia, niestety czarno-białe. Negatywy barwne oddawałem do
obróbki w zakładach komercyjnych. Do aparatu dokupiłem szereg ciężko dostępnych akcesoriów: teleobiektyw, dwa zoomy
(od Praktica i oryginał Nikona), lampę błyskową, światłomierz.

Niestety pod koniec lat 90-tych XX wieku mój pierwszy Kijew upadł z co prawda niewielkiej wysokości na beton,
ale w wyniku tego delikatnie wgniotła się obudowa nad pryzmatem oraz uszkodził mechanizm napędu.
Na poczatku XXI wieku kupiłem drugi egzemplarz, także w Kijowie:
