Club4A.pl
   Acorn Archimedes A3020

Acorn Archimedes A3020

Acorn z serii Archimedes był znany użytkownikom praktycznie tylko na wyspach. Na kontynencie europejskim prawie nieznany i niedoceniany. A przecież to on zapoczątkował technologiczną rewolucję w miniaturyzacji i integracji procesorów. Obecnie prawie wszyscy mamy dalekich następców użytego w nim procesora - ARM w ... telefonach komórkowych.

Acorn Archimedes A3020

Mój egzemplarz jak zdecydowana większość tych komputerów pochodzi z jakiejś angielskiej szkoły. Znaki identyfikacujne zostały usunięte a obudowa częściowo zregenerowana. Część połamanych tylnych zaczepów zastąpiłem metalowymi haczykami zakotwinymi w górnej części obudowy na gorąco, tak aby już nigdy nie wyłamały się. Acorn Archimedes A3020 ma zamontowany 'dysk twardy' w postaci karty pamięci SD o pojemności 512 MB, ponieważ tylko tyle standardowo jest w stanie obsłużyć system operacyjny RiscOS 3.10. Karta łączy się z komputerem nie przez wbudowany kontroler IDE ale przez gniazdo rozszerzeń i współczesną kartę A30x0 IDE INTERFACE. Dodatkowo fabryczną 2 MB pamięć RAM ma rozbudowaną do 4 MB dzięki czterem 512 kB kościom typu ZIP.

Oczywiście graficznego systemu operacyjnego i samego komputera nie dało by się obsłużyć bez dedykowanej trójprzyciskowej myszy, którą także posiadam.